Situaci při vzniku fondu objasňuje Richard Vrdlovec, investiční ředitel Zajišťovacího fondu:

V předchozích čtyřech dekádách stačilo z volných prostředků nakoupit v podstatě cokoliv (nemovitosti, dluhopisy, akcie, umění, ...).

V důsledku sekulárního růstu produktivity a poklesu úrokových měr i inflace bohatství rostlo a všechna aktiva reálně svižně zhodnocovala.

Nyní se však nacházíme v obratu globální makroekonomické situace:

a)       Nepřiměřené zadlužení firem, občanů i států
b)       Měnová politika odpovídající finanční represi
c)       Rekordní fiskální deficity a zvyšující se inflace

Z období výnosu bez rizika jsme se přesunuli do období rizika bez přiměřeného výnosu!

Některá aktiva nesou atraktivní výnosy, které jsou však ohroženy odlivem likvidity (kryptoměny, podnikové dluhopisy, soukromé úvěry, technologické akcie, umění, atd.) Proč lidé tuto situaci podceňují?

Jen malá část současných investorů má osobní zkušenost s dech beroucími propady trhů roku 2000, nebo téměř finančním kolapsem v roce 2008 a v Česku nikdo na vlastní kůži nezažil (a málokdo studoval) například ekonomickou stagflaci let šedesátých nebo pokles reálných cen nemovitostí o padesát procent.

Neinvestované peníze přicházejí v důsledku inflace o kupní sílu také. Jak tedy investovat, pokud je si člověk vědom všech těchto rizik?

Z této investiční nouze vlastně vznikl Zajišťovací fond. Má diverzifikovanou strukturu, která zhodnocuje investice a přitom ochraňuje portfolio před makroekonomickými riziky. 

To mi připadá zajímavé, kde je možné zjistit více informací?